SAATLER GERİYE HALKIN ZAMANI ÇÖPE!

 

Her yılın ekim ayında zaman 1 saat geri alınıyor; kış saati uygulamasına geçiliyor. Dediklerine bakılırsa esas olan buymuş. Yazın, yaz saati uygulaması yapılıyormuş! Memurlar; dolayısıyla devlet için akşam 1 saat öne gelmiş oluyor. Böylece karanlık ve soğuk kış geceleri uzadıkça uzuyor.

     Gece vardiyası yapanlar bilir, gece çalışması insanın biyolojik yapısına uygun değildir. İlk defa gece vardiyasına kaldığımda, o kadar istekli olmamamıza rağmen hep hafif ve zorunlu işlerin bize kaldığını 
görmüştüm. Bu hep böyle devam etti. Gecenin çalışma için uygun olmadığını o zaman öğrendim. Gece avlanmayan canlıların biyolojik ritmi, güneş ışığına uyarlıdır. Gece; bir örtü ve dinlenme işlevi görmektedir. Hava kararınca insanların dikkati dağılır, iş yapma isteği azalır. Bu durum özellikle kışların soğuk geçtiği kuzey iklimi için geçerlidir. Gün ışığının direkt yansıdığı ve günlerin çok sıcak geçtiği güney yarımkürede farklı olabilir.

   Türkiye’de yıllardır soğuk kış gündüzleri, saatlerle oynanarak daha da kısaltılmaktadır. Uzun süredir bunu niçin böyle yaptıklarını anlamaya çalıştım; muvaffak olamadım. Enerji tasarrufu sağlanıyormuş. Bir takım rakamlardan bahsediyorlar. Bu rakamları çalışma saatlerini kısaltarak elde ettiklerinin farkında değiller mi? Eğer bu rakamlar doğruysa ancak çalışma saatleri kısaldığı içindir. Ki bu konu da şüphelidir. Çünkü açık olan tüm devlet dairelerinde ışıklar 1 saat daha fazla yanmaktadır.

   Bu uygulama yüzünden Ankara’da çalışma hayatı, saat 9’u baz alırsak neredeyse güneş ortaya geldiğinde başlamaktadır. Saat 16 da ise hava kararmakta, iş yerlerine kimse uğramamaktadır. Eğer kış saati uygulaması uluslar arası zorunluluk ise ve devletin bağımsız karar yetkisi yoksa; çalışma saatlerini de 1 saat kısaltmalıdır. Değilse bu uygulamadan derhal vaz geçmelidir. Kışın zamanın 1 saat geri alınmasından dolayı milyarlarca iş saati heba edilmektedir. 10–12 milyon kişinin çalıştığını düşünürsek ve uygulama 6 ay sürdüğüne göre hesap basittir. Devlet, bir kararla halkın milyarlarca iş saatine el koymaktadır.

    Devletlerin bu kararı tasarruf amacıyla aldıklarını sanmıyorum. Yıllarca düşünmeme rağmen bu kararın altında ne yattığını bulamadım. Acaba T.V seyretmek için vaktin çoğaltılması olabilir mi? Ne de olsa halklar artık T.V ile eğitilmekteler. Camide hoca haftada bir hutbe vermeye devam ededursun. Devletlerin gayri resmi hocaları diziler vasıtasıyla sürekli vaaz verip haklı eğitmekteler.

     Yazın hemen neredeyse kimse T.V izlemediğine ve tüm diziler tatile çıktığına göre benim aklıma başka bir gerekçe gelmiyor. Belki sizlerin bir düşüncesi vardır.

      Tezim doğruysa, Devlet yöneticileri halklarını eğitmek için onların milyarlarca iş saatini çalmaktan sıkılmıyor demektir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !